Wartość rynku piwa spadła o 0,5% wg Grupy Żywiec

piątek, 22 sierpnia 2014 18:14

Grupa Żywiec podała, że cały rynek piwa w I połowie 2014 r. nieznacznie wzrósł pod względem ilości sprzedanego piwa (+0,7%), jednak równocześnie w tym okresie nastąpił spadek wartości sprzedanego piwa – o 0,5%.


„Warunki rynkowe były trudne podczas pierwszej połowy roku co przełożyło się na spadek rynku w ujęciu wartościowym w porównaniu do poprzedniego roku. Grupa Żywiec skupia swoje wysiłki i inwestycje w celu dostosowania własnej organizacji do nowej sytuacji rynkowej. Marka Żywiec kontynuuje swój wzrost w ujęciu ilościowym (+11%) w porównaniu do poprzedniego roku”, powiedział prezes Grupy Żywiec Guillaume Duverdier, cytowany w raporcie.Wolumen sprzedaży piwa Grupy w tym okresie wyniósł 5,1 mln hektolitrów, w porównaniu z 5,3 mln hektolitrów w analogicznym okresie 2013 roku.

„Spadek krajowej sprzedaży piwa w pierwszym półroczu spowodowany był głównie złymi warunkami atmosferycznymi oraz słabszym wzrostem gospodarczym, o którym świadczą wysoki poziom bezrobocia oraz negatywne nastroje klientów”.

Skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej Grupy w I połowie 2014 roku wyniósł 56 mln zł w porównaniu z 117 mln zł rok wcześniej. Grupa osiągnęła w tym okresie skonsolidowane zyski oraz inne całkowite dochody w wysokości 28 mln zł rok wcześniej, podano również.Grupa Żywiec posiada browary w Żywcu, Leżajsku, Warce, Elblągu i Cieszynie. Jej głównymi akcjonariuszami są Brau Union AG posiadający 65,16% akcji oraz Harbin B.V. z 33,01% akcji. Pozostali kontrolują 1,83% udziałów w spółce.

Źródło: BGŻ, Grupa Żywiec