Książęce Ciemne Łagodne Piwem Roku 2013

wtorek, 01 kwietnia 2014 13:03

Bractwo Piwne przyznało Książęcemu Ciemnemu Łagodnemu prestiżowy tytuł Piwa Roku 2013. Istniejące od 13 lat wyróżnienie otrzymuje piwo, które w danym roku zdobyło najwięcej nagród podczas najważniejszych krajowych konkursów piwnych.


Piwo Roku 2013
Książęce Ciemne Łagodne zadebiutowało w czerwcu 2012 r. Choć od tego czasu nie minęły nawet dwa lata, jego smak został już doceniony podczas wielu profesjonalnych konkursów piwnych. W trakcie największego piwnego święta w Polsce – Chmielaków Krasnostawskich – Ciemne Łagodne zdobyło najwyższą lokatę wśród piw ciemnych. Podczas III Forum Technologii Browarniczych uzyskało drugie miejsce w konkursie Golden Beer Poland, wyróżniającym się niezwykle profesjonalnym jury, w którego skład wchodzą m.in. sędziowie Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Doskonałe lokaty Ciemnego Łagodnego m.in. podczas Chmielaków Krasnostawskich i Golden Beer Poland zapewniły mu przyznanie prestiżowego tytułu Piwo Roku 2013. Wyróżnienie nadawane jest przez działające od 19 lat w Polsce Towarzystwo Promocji i Kultury Piwa „Bractwo Piwne”.

Ciemne Łagodne
Książęce Ciemne Łagodne jest warzone w Browarze Książęcym w Tychach. Dzięki kombinacji czterech odmian słodu jęczmiennego, wyróżnia je niezwykle bogaty smak i aromat, intensywna ciemna barwa z wiśniowymi refleksami oraz delikatna beżowa piana. Jednocześnie specjalnie dobrane składniki i odpowiednia receptura sprawiają, że piwo cechuje wyjątkowo łagodny smak. Złożony aromat to zasługa słodów: pilzneński i monachijski nadają mu biszkoptowo–miodowy bukiet, podczas gdy słód karmelowy i palony wzbogacają trunek o nuty czekolady i świeżo mielonej kawy. Zaleca się podawanie Ciemnego Łagodnego w szerokim pokalu typu tulip na wysokiej nóżce. Najlepiej smakuje schłodzone do temperatury 4-7°C. Należy nalewać je powoli po ściankach, by piwo natlenić i wydobyć jego bogaty aromat.Mistrzowie kuchni polecają podawanie Książęcego Ciemnego Łagodnego razem z pieczonymi mięsami, ciemnymi sosami, orzechami oraz owocami i deserami, jak kawowe tiramisu.

Ciemne Łagodne to jedno z piw tworzących Kolekcję Piw Premium Książęce. Obok niego w kolekcji znalazły się Czerwony Lager i Złote Pszeniczne, uzupełniane przez sezonowe edycje limitowane. Dotychczas w ramach wariantów sezonowych pojawiły się Korzenne Aromatyczne, Burgundowe Trzy Słody oraz Jasne Ryżowe, dostępne obecnie ponownie jako wariant na wiosnę i lato.

* * *
Kolekcja Piw Premium Książęce
Książęce to pierwsza polska marka piw premium w portfelu Kompanii Piwowarskiej, czerpiąca zarówno z globalnych doświadczeń SABMiller w warzeniu piwa, jak i pasji i doświadczenia browarników z Tyskich Browarów Książęcych. Książęce to marka dla wszystkich ciekawych świata, którzy cenią jego różnorodność, chcą w pełni celebrować bogactwo piwnych trunków, a jednocześnie poszukują idealnie wyważonych smaków. Książęce oferując nowe, niezwykłe gatunki, zabiera konsumentów w intrygującą podróż, w której mogą poznać niecodzienne smaki, barwy i aromaty piwa. W portfelu marki znalazły się trzy wyjątkowe, ale jednocześnie łatwe do picia gatunki – Czerwony Lager, Ciemne Łagodne oraz Złote Pszeniczne. Marka dba także o rozwój kultury picia piwa w Polsce: w tym m.in. o odpowiedni rytuał serwowania oraz wyrafinowaną sztukę łączenia różnych gatunków piw z konkretnymi potrawami, co pozwala cieszyć się pełnym bogactwem smaków i aromatów.
Co kryją w sobie piwa Książęce?

Ciemne Łagodne to unikalna kompozycja czterech odmian jęczmiennego słodu. Słód pilzneński i monachijski nadają mu delikatny miodowo-biszkoptowy bukiet, podczas gdy słód karmelowy i palony wzbogacają trunek o intrygujące nuty czekolady i świeżo mielonej kawy. Ciemne Łagodne najlepiej smakuje w temperaturze 4-7 stopni Celsjusza, podane w szerokim pokalu o kulistym kształcie. Należy nalewać je powoli po ściankach, aby natlenić piwo i wydobyć jego bogaty aromat.

Czerwony Lager to piwo o esencjonalnym i wyrazistym smaku z bogatym chmielowym bukietem. Wyróżnia się czerwono-bursztynowym kolorem, który zawdzięcza specjalnemu procesowi produkcji z wykorzystaniem słodów jęczmiennych – pilzneńskiego i karmelowego. Bogaty chmielowy bukiet i delikatny słodowy posmak sprawiają, że jest to trunek zarówno dla początkujących jak i wytrawnych miłośników piwa. Czerwony Lager smakuje najlepiej schłodzony do 2-5 stopni Celsjusza. Podaje się go w wysokiej lagerowej szklance na nóżce. Należy nalać 2/3 piwa do szklanki przechylonej o 45 stopni, wyprostować ją i dolać resztę, uzyskując aksamitną białą pianę.

Złote Pszeniczne to naturalnie mętne piwo warzone ze słodu pszenicznego. Jego niezwykły smak to harmonijna kompozycja karmelowych nut i delikatnej, prawie niewyczuwalnej goryczki. Odpowiedni poziom nagazowania sprawia, że Złote Pszeniczne doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. Złote Pszeniczne najlepiej smakuje schłodzone do 1-4 stopni Celsjusza, podawane w wysokiej, zwężonej w talii szklance, która pozwala wyeksponować gęstą, białą pianę. Piwo należy nalewać po ściance pochylonej szklanki, a końcówkę z drożdżowym osadem zamieszać w butelce i przelać na pianę.

Kompania Piwowarska