Browar Biskupiec dołączył do Grupy Browary Regionalne Jakubiak

piątek, 12 września 2014 15:02

Grupa Browary Regionalne Jakubiak sfinalizowały zakup Browaru Biskupiec. Jest to już piąty browar tej grupy kapitałowej obok Browarów: Ciechan, Lwówek, Bojanowo i Tenczynek.


W dniu 29 sierpnia 2014 r. została sfinalizowana umowa na zakup Browaru Biskupiec przez Grupę Browary Regionalne Jakubiak.

- Dzisiejszy zakup Browaru Biskupiec to nie tylko ważna inwestycja naszej Grupy, tym przejęciem ratujemy także jedyny browar z historycznymi tradycjami piwowarskimi na Warmii. To kolejny krok w realizacji naszej strategii - powiedział prezes Grupy BRJ, Marek Jakubiak.Do Grupy Browary Regionalne Jakubiak należą Browary: Ciechan, Lwówek, Bojanowo i Tenczynek, każdy z własną historią oraz rozpoznawalnymi markami piwa o rosnącym potencjale. Browar Biskupiec dołączając do Grupy BRJ zaczyna nowy etap rozwoju. Połączenie inwestycji – niezbędnych do przetrwania browaru na konkurencyjnym rynku – z jego ponad 100-letnią tradycją jest rozwiązaniem przywracającym dawną świetność Browaru w Biskupcu.

Browar Biskupiec został założony w 1885 roku przez Adolfa Dauma. Sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem rodziny Daumów, poprzez konsekwentną rozbudowę i modernizację zakładu oraz poprawę jakości produkowanego trunku, przyniosło efekty w postaci licznych nagród, a także ugruntowało jego pozycję na rynku browarniczym. Jeszcze przed II wojną światową oprócz piwa rozlewano w fabryce również wodę mineralną i inne napoje bezalkoholowe, podczas działań wojennych część produkcji browaru kierowana była na front, a sam browar uległ zniszczeniu. W latach 60-tych XX wieku odbudowano browar i włączono go w struktury Olsztyńskich Zakładów Piwowarskich. Browar w Biskupcu jako pierwszy w Polsce wprowadził konfekcjonowanie piwa w KEG-ach (specjalnych beczkach, co pozwalało na utrzymanie przez długi okres czasu niskiej temperatury i gwarantowało wysoką jakość piwa).31 maja 1998 roku zamknięto browar w Biskupcu, zaś 5 lat później wraz z zachowanym historycznym wyposażeniem został on wpisany do rejestru zabytków. Przyłączenie Browaru Biskupiec do Grupy BRJ otwiera nową kartę w historii istnienia tego jedynego obecnie Browaru z historycznymi tradycjami piwowarskimi na Warmii.

Źródło: Browary Regionalne Jakubiak