Wracają prapszenice: płaskurka z orkiszem

środa, 11 marca 2015 16:24

Zupełnie nowy gatunek chleba dostał do degustacji Pan prezydent Bronisław Komorowski podczas prezydenckich dożynek w Spale już jesienią ubiegłego roku. To właściwie super chleb, bowiem upieczono go z 4 gatunków prapszenic: kamuta, samopszy, płaskurki i orkiszu. Teraz zaczęło się wdrażanie w piekarniach nowej technologii w nieco prostszej wersji – z płaskurki i orkiszu. Sięganie po dawne odmiany zbóż to powolny proces i trzeba było dostosować produkcję nowej mieszanki mąk do możliwości zdobycia odpowiednich ilości ziarna zapomnianych pszenic.

 

Dietetycy: chleb to najważniejszy element zbilansowanej diety, trzeba jednak zwracać uwagę na jakość

środa, 22 października 2014 12:12

Ze statystyk wynika, że w perspektywie ostatnich dwóch dekad spożycie chleba w Polsce spadło o połowę. Tymczasem zarówno piekarze, jak i specjaliści od żywienia przekonują, że pieczywo jest nie tylko smaczne, lecz także zdrowe.

 

Spadek spożycia pieczywa może przyspieszyć w 2014 m.in. przez inną metodologię

czwartek, 25 września 2014 13:13

Spadek spożycia pieczywa wyniósł 5,25% r/r w 2013 r., a w tym roku może się jeszcze pogłębić ze względu na wprowadzone w statystyce zmiany metodologiczne, uważają eksperci z branży. Zwracają przy tym uwagę, że gdyby nie błędy metodologiczne badań, mogłoby się okazać, że konsumpcja chleba wcale nie musi być tak niska.

 

Poradnik UOKiK: Jak powinno być oznakowane pieczywo

środa, 20 sierpnia 2014 16:12

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do ponad połowy partii skontrolowanego pieczywa. UOKiK przypomina, jakie dane powinny znaleźć się na opakowaniach i etykietach pieczywa oferowanego konsumentom.

 

Rejestracja „cebularza lubelskiego” jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego

wtorek, 05 sierpnia 2014 10:29

W Dzienniku Urzędowym UE opublikowane dziś zostało rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 844/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Cebularz lubelski (ChOG)] - donosi ministerstwo rolnictwa.

 

Wzrost spożycia pieczywa z głębokiego mrożenia niepokoi branżę piekarską

wtorek, 18 lutego 2014 11:45

Przez ostatnie 10 lat spożycie pieczywa w naszym kraju spadło o 1/3. Przeciętny Polak zjada około 50 kg pieczywa rocznie.

 

Spółka zależna KSG Agro sprzedała udziały w 3 zakładach piekarniczych

czwartek, 19 grudnia 2013 09:42

Firma KSG Agro podała, że jej spółka sfinalizowała sprzedaż udziałów w 3 zakładach piekarniczych. Wartości transakcji nie podano.

 

Polskie pieczywo zdobywa Wielką Brytanię dzięki Navireo

czwartek, 05 grudnia 2013 15:03

System Navireo, produkowany przez firmę InsERT, został wdrożony w piekarniach Polish Village Bread w Londynie i Manchesterze. Navireo w dedykowanej wersji dla piekarni i cukierni zarządza m.in. zwrotami pieczywa, zamówieniami i dostawami towarów, a także planowaniem produkcji.

 

Rosną ceny chleba na Białorusi

czwartek, 29 sierpnia 2013 10:52

Cena pieczywa wzrośnie od czwartku na Białorusi o 10 proc. - poinformowała w środę państwowa agencja BiełTA. Jest to kolejna podwyżka cen chleba w bieżącym roku. W sumie inflacja od początku roku wyniosła już 8 proc.

 

Całkiem nowy chleb... prosto z laboratorium

czwartek, 01 sierpnia 2013 12:15

Z ziarna pszenżyta można upiec chleb o unikalnym smaku, z dużą ilością błonnika i witamin. Ponieważ wypieka się trudniej niż inne rodzaje pieczywa, to naukowcy nad jego recepturą pracują w laboratorium, tak by udawał się też w piekarniach.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3